Kielce

Kadzielnia

 

Kadzielnia to charakterystyczne dla krajobrazu Kielc wzgórze o wysokości 295 m npm usytuowane w południowej części miasta. Ochroną rezerwatową objęta jest Skałka Geologów, będąca szczytem pierwotnego wzgórza. Ciekawe rośliny zawsze występowały na Kadzielni, zbierano tu głównie te, które służyły do wyrobu kadzideł - stąd nazwa wzniesienia.

 

Pałac Biskupi

Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach to piękna barokowa budowla, jak nazwa wskazuje, dawna rezydencja biskupów krakowskich. Pałac znajduje się na Wzgórzu Katedralnym, w pobliżu kieleckiej bazyliki. Pałac powstał w latach 1637-44. W XIX wieku Stanisław Staszic stworzył tu Szkołę Górniczą. Potem pałac pełnił rolę sztabu legionowego Józefa Piłsudskiego, drukarni, poczty biura werbunkowego i biura przepustek oraz siedziby lokalnego dziennika i urzędu wojewódzkiego.

 

Muzeum Pamięci Narodowej

 

 

Muzeum Pamięci Narodowej w Kielcach mieści się w dawnym więzieniu kieleckim, obok Pałacyku Zielińskiego, przy ul. Zamkowej. Więzienie powstało w latach 1826-28 i funkcję tę pełniło do lat 70. XX wieku. Jako więzienie polskie w okresie Królestwa Kongresowego, obejmowało początkowo wyżej położone pawilony, później zostało przeniesione w to miejsce. Pod zaborem rosyjskim, w latach 1863-66 oraz 1905-08 przebywało tu wielu więźniów politycznych. Najbardziej tragicznym okresem w dziejach wiezienia były lata 1939-56.

 


 

Rynek

 

Rynek – zwany też „kielecką starówką” znajduje się w ścisłym centrum Kielc, a jego istnienie datuje się od drugiej połowy XII wieku. W połowie XIV wieku, kiedy nastąpiła lokacja Kielc na prawie magdeburskim, ówczesny plac otrzymał nazwę Rynek. W ciągu wieków od powstania rynek służył za miejskie centrum handlowe i miejsce lokalnych targów, które odbywały się tutaj aż do roku 1935.

W czasach PRL Rynek nosił miano Placu Partyzantów.

 

Deptak

 

Ulica Sienkiewicza to reprezentacyjna ulica Kielc, wytyczona w latach 20. XIX wieku, łącząca w sobie charakter zabytkowy ze współczesnym centrum handlowym. Ma długość ok. 1270 metrów i ciągnie się od dworca kolejowego przy placu Niepodległości do placu Moniuszki.

 

Dworzec PKS

 

 

Dworzec PKS w Kielcach, choć powstał w najbardziej szarym okresie PRL-u, wygląda jak element scenografii filmu science fiction. Jest oryginalny, ale nie ekstrawagancki, a jego nietypowa forma wynika z praktycznych przesłanek. Dziś jest architektoniczną wizytówką Kielc.

 

Katedra

 

Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP – barokowa świątynia, z pozostałościami stylu romańskiego, zlokalizowana w centrum Kielc na "Wzgórzu Zamkowym", jeden z najcenniejszych zabytków miasta. Obecnie kościół, dzwonnica oraz wieże sąsiedniego Pałacu Biskupów Krakowskich górują nad niską zabudową śródmieścia (obok katedry ciągnie się szlak turystyczny czerwony czerwony szlak miejski prowadzący przez zabytkowe i ciekawe turystycznie miejsca Kielc.

 



Dodaj komentarz






Dodaj

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl